Blisko natury

Plakat festiwalu Sztuka Natury

Trzy dni pokazów zdjęć i filmów przyrodniczych oraz spotkań z ich autorami, wystawy i podsumowanie konkursów – w Od Nowie 1-3 grudnia 2023 r. odbywa się Sztuka Natury - XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu po raz kolejny jest partnerem tego wydarzenia.

- Mało kto pozostaje obojętny wobec magicznych spektakli odmalowanych przez naturę – piszą organizatorzy. - Budzą podziw i emocje, zmuszają do refleksji i zastanowienia się, ile z tego piękna i bioróżnorodności pozostanie dla przyszłych pokoleń. Artystów, których pasja, wrażliwość i niezwykła cierpliwość pozwala obcować oko w oko z naturą w makro i mikroskali spotkać będzie można od piątku do niedzieli, 1-3 grudnia, w toruńskim Klubie OdNowa.

Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in.: Gabor Nagy, fotograf przyrody z Budapesztu fotografujący przyrodę Alp i Arktyki, ambasador Sony Imagin, Mateusz Piesiak, doceniany w wielu konkursach fotograficznych, publikujący zdjęcia w magazynach: The Guardian, BBC Wildlife Magazine, Vogue Polska, który na Festiwalu odbierze nagrodę za szczególne osiągnięcia dla polskiej fotografii i filmu przyrodniczego oraz Wojtek Męczyński, nurek zafascynowany światem morskich mikrostworzeń i fotografią podwodną. Artur Homan filmowiec, zaprezentuje swój najnowszy film pt. „Mazury. Pierzasta republika”.

Festiwal rozpocznie się  w piątek 1 grudnia, o godz. 18.00 w Klubie Od Nowa. Wystawy w
grudniu obejrzeć będzie można w Muzeum Podróżników, Galerii Ogrodu Zoobotanicznego,
Galerii Katedry Grafiki UMK. Na wydarzenia 1-3 grudnia wstęp jest wolny. Organizatorami festiwalu są: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń oraz Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Idea wydarzenia przypominającego o tym, jak ważna jest troska o środowisko naturalne jest niezwykle bliska priorytetom stawianym sobie przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Nikogo nie trzeba przekonywać, że transport publiczny jest znacznie bardziej ekologiczną formą przemieszczania się po mieście niż podróżowanie samochodem. Liczne prowadzone w ostatnich latach przez MZK inwestycje stawiają coraz większy nacisk na ochronę przyrody, stąd dbałość o nisko- bądź zeroemisyjny transport. Nowa linia tramwajowa, tworzenie zielonych torowisk i przystanków, zakup tramwajów i autobusów elektrycznych – to tylko niektóre z działań sprzyjających naturze. Dlatego jeśli wybieracie się na festiwal, zachęcamy, by dotrzeć tam z nami. Przypominamy, że do Od Nowy dojedziecie tramwajami linii 1, 4 i 7 oraz autobusami linii 18, 25, 26, 34, 40 i 131.