Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu

Plakat wystawy "Autobusem i tramwajem po dawnnym Toruniu"

W tym roku mija sto lat od uruchomienia komunikacji autobusowej w grodzie Kopernika, zaś 133 lata temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechały pierwsze konne tramwaje. Z tej okazji Muzeum Okręgowe w Toruniu i Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przygotowały wystawę „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”.

Wystawę będzie można zwiedzać od 17 maja do 17 listopada 2024 r.  w Muzeum Historii Torunia przy ul. Łaziennej 16. Jak zaznaczają jej kuratorzy dr Iwona Markowska i Michał Gordon, wystawa prezentuje historię toruńskiej komunikacji miejskiej od momentu przejazdu pierwszego konnego tramwaju w 1891 roku aż do czasów współczesnych. Poruszone zostały na niej przede wszystkim zagadnienia związane z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej oraz funkcjonowaniem transportu w zmieniających się w czasie realiach społeczno-politycznych. W tej historii pojazdów i ludzi nie pominięto także momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.

Wystawa ta to także opowieść o ludziach i miejscach, na które silnie oddziaływały zmiany związane z rozwojem komunikacji. Obok unikatowych fotografii, zdjęć i planów linii tramwajowych oraz autobusowych, zobaczyć będzie można wiele interesujących przedmiotów, m.in. bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn, a także liczne przedmioty użytkowe przydatne w pracy konduktorów, motorniczych, kierowców oraz w zakładowych warsztatach, które utrzymywały całą infrastrukturę w należytym stanie technicznym. Ekspozycja stanowić może także sentymentalną podróż po ulicach dawnego miasta. Użyty materiał ikonograficzny pokazuje nie tylko zmiany w funkcjonowaniu transportu miejskiego, ale także ewolucję warunków życia jego mieszkańców, których losy uzależnione były od przemian społeczno-politycznych minionych epok. 

Eksponaty na wystawę zostały użyczone przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, Archiwum Państwowe w Toruniu oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu. 

Przypominamy, że w czwartki na wystawy stałe i czasowe wstęp jest wolny.

Czas ekspozycji: 17 maja - 17 listopada 2024 r.

Miejsce: Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16, 87-100 Toruń

Kuratorzy wystawy: dr Iwona Markowska, Michał Gordon

Aranżacja plastyczna: Jacek Nawrocki

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń

Mecenasi wystawy: Bank PEKAO S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Enika

Przypominamy, że z okazji 133. rocznicy Miejski Zakład Komunikacji 16 i 17 maja zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem  turystycznym. Więcej o przejażdżkach: https://mzk-torun.pl/aktualnosci/6185-rocznicowe-przejazdzki-w-klimacie-retro-2024