„Przystanek Stulecie”, czyli o toruńskich autobusach

Okładka książki "Przystanek stulecie"

W tym roku mija sto lat, odkąd na ulice Torunia  wyjechały pierwsze miejskie autobusy. Z tej okazji Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu wydał książkę „Przystanek Stulecie”.  Opracował ją Michał Gordon, pracownik MZK, a zarazem miejski przewodnik. Premiera miała miejsce 18 maja na Europejskiej Nocy Muzeów.

Książka „Przystanek Stulecie” to pełna historycznych i społecznych ciekawostek podróż w czasie przez stuletnią historię komunikacji autobusowej w Toruniu. Początkowo czytelnik cofa się nawet dalej, do omnibusów, które były poprzednikami autobusów. Czytając, poznaje codzienne problemy i troski, które towarzyszyły rozwojowi komunikacji w naszym mieście.

Książka nie podaje wyłącznie suchych faktów. Oprócz danych dotyczących taboru, tras itp. w ciekawy sposób przybliża nie tylko historię, ale również codzienne życie, radości i dylematy, z którymi borykało się kilka pokoleń pasażerów i pracowników miejskiego przewoźnika.

Atutem publikacji są unikatowe zdjęcia, pochodzące zarówno z archiwum MZK, przekazane przez dawnych pracowników zakładu, ale także udostępnione przez Archiwum Państwowe w Toruniu, Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu oraz Muzeum Okręgowe w Toruniu.

Po raz pierwszy książka „Przystanek Stulecie” została zaprezentowana podczas Europejskiej Nocy Muzeów, 18 maja br. w Muzeum Historii Torunia.

Gdzie kupić?

Książkę można nabyć w kasie biletowej MZK przy ul. Sienkiewicza 24/26. Cena – 65 zł.

Osoby spoza Torunia chcące nabyć książkę prosimy o kontakt na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Do ceny książki zostanie doliczona opłata za przesyłkę w wysokości 15 zł.

Mecenasem wydania jest Bank Gospodarstwa Krajowego.