O toruńskiej komunikacji miejskiej na Nocy Muzeów

Plakat wystawy "Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu"

Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu przyłącza się  do Europejskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 18 maja 2024 r.  Tym razem jednak nie zaprasza do zajezdni tramwajowej, lecz do Muzeum Historii Torunia, gdzie będzie można zwiedzić wystawę „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” i nie tylko.

W Europejską Noc Muzeów, 18 maja br., wystawę „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” będzie można oglądać w Muzeum Historii Torunia przy ul. Łaziennej 16 w godz. 18.00 - 22.00. Wstęp na wystawę jest tego wieczora bezpłatny!

Na tym nie koniec atrakcji. Tego wieczora wystawie towarzyszyć będą stoiska Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. MZK zaprosi do udziału w quizie, w którym będzie można wygrać drobne gadżety. Przygotowane zostaną również modele autobusów i tramwajów do samodzielnego składania. Ponadto Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej zaprezentuje kolekcję wyświetlaczy i biletów, zaś chętni będą mogli spróbować kierowania autobusem na symulatorze.

Podczas Nocy Muzeów promowana będzie także najnowsza publikacja MZK „Przystanek 100-lecie. Autobusy toruńskiej komunikacji miejskiej 1924-2024” w opracowaniu Michała Gordona. Książka ta to pełna historycznych i społecznych ciekawostek podróż w czasie przez stuletnią historię komunikacji autobusowej w Toruniu. Oprócz danych dotyczących taboru, tras itp. w ciekawy sposób przybliża nie tylko historię, ale również codzienne życie, radości i dylematy, z którymi borykało się kilka pokoleń pasażerów i pracowników miejskiego przewoźnika.

Publikację będzie można kupić podczas Europejskiej Nocy Muzeóww Muzeum Historii Torunia przy ul. Łaziennej 16, a od poniedziałku 20 maja będzie dostępna w kasie biletowej MZK przy ul. Sienkiewicza 24/26. Cena – 65 zł. Mecenasem wydania jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

O wystawie „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”

Ekspozycja prezentuje historię toruńskiej komunikacji miejskiej od momentu przejazdu pierwszego konnego tramwaju w 1891 roku aż do czasów współczesnych. Poruszone zostały na niej przede wszystkim zagadnienia związane z rozwojem infrastruktury komunikacyjnej oraz funkcjonowaniem transportu w zmieniających się w czasie realiach społeczno-politycznych. W tej historii pojazdów i ludzi nie pominięto także momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.

Wystawa to także opowieść o ludziach i miejscach, na które silnie oddziaływały zmiany związane z rozwojem komunikacji. Obok unikatowych fotografii, zdjęć i planów linii tramwajowych oraz autobusowych, zobaczyć będzie można wiele interesujących przedmiotów, m.in. bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn, a także liczne przedmioty użytkowe przydatne w pracy konduktorów, motorniczych, kierowców oraz w zakładowych warsztatach, które utrzymywały całą infrastrukturę w należytym stanie technicznym. Ekspozycja stanowić może także sentymentalną podróż po ulicach dawnego miasta. Użyty materiał ikonograficzny pokazuje nie tylko zmiany w funkcjonowaniu transportu miejskiego, ale także ewolucję warunków życia jego mieszkańców, których losy uzależnione były od przemian społeczno-politycznych minionych epok. 

Eksponaty na wystawę zostały użyczone przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu, Archiwum Państwowe w Toruniu oraz Bibliotekę Uniwersytecką w Toruniu. 

Czas ekspozycji wystawy: 17 maja - 17 listopada 2024 r.

Miejsce: Muzeum Historii Torunia, ul. Łazienna 16, 87-100 Toruń

Kuratorzy wystawy: dr Iwona Markowska, Michał Gordon

Aranżacja plastyczna: Jacek Nawrocki

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Wydarzenie dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń

Mecenasi wystawy: Bank PEKAO S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Enika